ABB trutnovský půlmaraton 9.6.2018

11.06.2018

Na sobotu 9. června jsme chystali již pátý ročník závodu v prostředí krásného městského lesoparku na Paradráze. Díky Lesům a parkům Trutnov jsme měli trávník na hřišti vystříhaný jako kdyby se zde měla konat anglická Premier league. Samotnému závodu předcházela dlouhodobá příprava, která se završila v pátek, kdy se organizátoři a dobrovolníci sešli v místě konání závodu a po přípravě zázemí společně opékali buřty a rozdělovali si poslední pokyny.

Závodním dnem provázela moderátorka Rádia Černá hora Martina Adamů a sportovní znalec Luboš Toman. Parné počasí, za kterého závod probíhal, bylo narušeno poobědovým deštěm, a tak měli dobíhající závodníci na nejdelší trati o osvěžení postaráno. Ostatní závodníci měli možnost se omýt pod cisternou, kterou dodala firma Vodovody a kanalizace Trutnov. A komu voda nestačila, doplňoval tekutiny iontový nápojem od Enervitu nebo hasil žízeň pivem Krakonoš. Rozhodně nikdo nebyl o hladu, o občerstvení se postaraly slečny ze Sladkých teček. A pokud vám chybělo v horkém dnu tílko, mohli jste nakoupit u Batercy.

Ovšem hlavním důvodem konání akce byly běžecké závody. Těch se zúčastnily necelé čtyři stovky běžců. Dopolední program patřil nejmladším sportovcům, ti soutěžili na tratích 100, 400, 800 a 1600 metrů. Všechny dětské kategorie startovaly zdarma, přesto každé ze 150 startujících dětí v cíli obdrželo medaili, lahev na pití s logem závodu, pitíčko Capri Sonne a od ABB nanuk. Pro pořadatele to bylo krásné ocenění jejich přípravné práce, když viděli radost v dětských očích z tolika obdržených cen. Dospělí si vybírali trať ze tří délek: 5 km, 10 km a nebo závod na čtyři kola 20 kilometrů.

V pravé poledne starosta města Mgr. Ivan Adamec odstartoval nejdelší závod. Mezi půlmaratonskými běžci byl mimo jiné i běžec na lyžích v seriálu Visma Ski Classics závodící za Vltava Fund Craft Team Jiří Ročárek. Umístil se na druhém místě za Pavlem Brýdlem, který byl v cíli v čase 1:18:18. Nejrychlejší ženou byla žacléřská Lucie Luštincová z týmu Adidas Outdoor Team, která zdolala trať za 1:39:19. Z našich závodníků se povedlo Tomáši Peškovi vybojovat 4. místo, 6. skončil Aleš Zlámal. 16. byl Jan Haas, 27. Karel Šesták.

Velkých úspěchů se dočkal organizátor závodu Kasper - Swix Team, a to když na desetikilometrové trati zvítězil Jan Hruška v čase 39:32, na třetím místě ho doplnil kolega Tomáš Veber, pátý byl Pavel Vozka a devátý Adam Prášek. Na 19. příčce doběhl Petr Krákora. První ženou byla partnerka Jiřího Ročárka a také běžkařka Adéla Boudíková a na stupně vítězů ji doprovodila závodnice z pořádajícího týmu Eva Stoklasová. Závodu se zúčastnil i Ondřej Šimůnek, který přijel z Prahy už podruhé: "Letos to bylo těžší než loni, počasí rychlým výkonům nepřálo. I přesto jsem našel síly na závěrečný sprint, už jsem se těšil na Krakonoše za odměnu, ten vyléčí mé bolavé nohy. Byl to krásný závod a zařadím ho do svého kalendáře i na příští rok. Děkuji organizátorům za přípravu!"

Nejpočetnější startovní pole přilákala pětikilometrová trať, na ni se vydala stovka běžců. První v cíli se po 19 minutách a 12 vteřinách objevil trutnovský atlet Matěj Zima, o pouhé tři a půl minuty později doběhla první žena, kterou byla Jana Leblochová z Olfin Car Ski Teamu. Mezi ženami doběhla na bramborové pozici Petra Šípková, o tři příčky za ní doběhla Pavla Holubová, 14. Andrea Žabčíková, 25. Lada Vozková. . Bronzovým místem se blýskl Michael Mráz. Závod si hezky užil i sedmý v cíli Petr Holub: "Trať je tady krásná, pěkné cesty, pestrý profil a navíc se mi dobře běželo, takže jsem se sebou spokojen."

Součástí závodu je Memoriál Tomáše Dutky, který je určený pro zaměstnance ABB a je věnovaný památce tragicky zesnulého kolegy.

Závod se povedlo organizátorům dobře připravit i díky podpoře od firem: ABB, Kasper, Swix, Autostyl, Město Trutnov, Lesy a Parky Trutnov, VaK, Capri Sonne, Bollegraaf, Autocont, Královehradecký kraj, Pivovar Krakonoš. Již nyní přemýšlíme nad dalším ročníkem, aby přinesl zase nějaké novinky a nalákal tak další závodníky. Těšíme se na vás zase za rok!

Přehled pódiových umístění:

Půlmaraton:

Muži: 1. Pavel Brýdl Olfin Car/Mizuno 1:18:18, 2.Jiří Ročárek Vltava Fund Team 1:27:24, 3. Marek Švec Syrovínský běh 1:28:49

Ženy: 1. Lucie Luštincová Adidas Outdoor Team 1:39:19, 2. Svatoslava Kacířová Cobram Team 1:40:09, 3. Markéta Zeisková Rajbas klub Náchod 1:46:05

10 km

Muži: 1. Jan Hruška Kasper - Swix Team 39:32, 2. Oldřich Schejbal Rafans Team 41:45, 3. Tomáš Veber Kasper - Swix Team 42:52.

Ženy: 1. Adéla Boudíková Vltava Fund Team 44:26, 2. Eva Stoklasová Kasper - Swix Team 48:55, 3. Markéta Pechová Trutnov 55:43.

5 km

Muži: 1. Matěj Zima Atletika Trutnov 19:12, 2. Čeněk Augusta SK Nové Město n/M 19:34, 3. Michael Mráz Kasper - Swix Team 19:52

Ženy: 1. Jana Leblochová Olfin Car Ski Team 22:50, 2. Marcela Nývltová Olfin Car Ski Team 24:11, 3. Daniela Tylšová Triatlon Team Trutnov 26:11