ČT Šumavský Skimaraton, Kasper Swix Team zářil – V sobotu vítězství, v neděli 2. místo.

01.03.2017

Další zastávkou pro závodníky Kasper - Swix Teamu byla účast na ČT Šumavském Skimaratonu. Závod je součástí populárního seriálu dálkových běhů Euroloppet a tak bylo k víkendovým závodům přihlášeno více než 1100 závodníků z 15 států.

Stejně jako v loňském roce pořadatele před závody potrápila silná obleva. Výsledkem bylo sloučení tratí. Jela se tedy trasa v délce 28,5 km, se startem na Modravě a s cílem na Kvildě, v sobotu volnou technikou a v neděli klasicky. Místo čtyř závodů se tedy jely jen dva, což ještě více zvýšilo konkurenci.

Na Šumavu jsme vyjeli již v pátek, po příjezdu a ubytování spolu s členy Glede Teamu v krásném pensionu U Černých jsme probrali taktiku na sobotu a šli spát s přáním, aby se zima aspoň na víkend vrátila. V sobotu ráno sluníčko, teploměr ukazoval - 6, takže zatím dobrý. Od týmového servisáka jsme si vyzvedli připravené lyže a rychle spěchali na autobus směr Modrava. Trošku jsme se zdrželi, takže předstartovní rituály probíhaly v lehkém stresu - lyže do první lajny, záchod, rozcvičení, odnést věci do auta. Vše klaplo, pět minut před startem jsme všichni připraveni na startovní čáře. Za slunečného počasí a teploty lehce nad nulou byl závod odstartován přesně v pravé poledne. Za Kasper- Swix na trati bojovali - Petr Javůrek, Jan Hruška, Přéma Macl, Jarda Mollingr, Jan Haas. Na trati fandil Tomáš Veber, který se jako naše soupažácká hvězda č. 1, šetřil na neděli. Závod se z pohledu týmu vydařil. Petr Javůrek vyhrál celkově (obhájil loňské vítězství ), Hrůša dojel 8. celkově a 3. v kategorii, Mollis - 25./ 8., Přéma - vyhrál kategorii do 18 let / celkově 61, Honza Haas - 116. / 28.

Petr Javůrek "Chtěl jsem vyhrát a obhájit, dnes jsem tam nechal všechno, ale ty pocity v cíli pak stojí za tu námahu". Podobně spokojený v cíli byl i Hrůša a další členové týmu. "V sobotu jsme si závod maximálně užili, bylo parádní počasí, sníh sice moc nejel, ale dnes to nevadilo". Po závodě následoval zasloužený oběd, společná radost při vyhlášení vítězů a medailistů. Mollis s Honzou Haasem jeli po závodě domů. My zbylí jsme posbírali ceny a šli užívat odpoledne, průběžně jsme doplňovali vydanou energii, to znamená několik svačinek, večeře a pomalu jsme začali spřádat plány na nedělní klasiku. Po společné týmové poradě jsme se rozhodli jet v neděli na hladkejch, tedy soupaží, jen Přéma si netroufal a nechal si namazat. V neděli ráno bylo pod mrakem, lehce přimrzlo, naše přání tak bylo vyslyšeno. Nic jsme tentokrát nepodcenili a po vydatné snídani vyrazili s dostatečným předstihem na autobus na Modravu. Zde jsme již měli od servisu připravené lyže. V neděli byl start již v 10. Sníh byl chladnější a rychlejší než v sobotu a naštěstí takový vydržel i celý závod. Na startu bylo ještě o poznání více závodníků než v sobotu a v první řadě i řada kvalitních borců v čele s Honzou Šrailem, takže bylo jasné, že o celkové vítězství dnes asi bojovat nebudeme, nicméně bedna celkově a další v kategoriích cílem zůstávala. Největší ambice z našeho týmu jsme vkládali do Tomáše, ten jel parádně, dojel celkově druhý a suverénně vyhrál svoji kategorii.

Hrůša se rozhodl jet, co to dá a dlouho se držel hodně ve předu, na dohled pódiovým pozicím, v závěru mu ale seklo i tak z toho bylo pěkné 2. místo v kategorii a 18. celkově. Přéma opět vyhrál svoji kategorii a celkově byl 97. Přema shrnul závodní víkend takto: "Na víkend jsem byl v celku natěšený jak na závody, tak i na kolektiv, ve kterém mě to baví. Sobotní závod jsem bohužel přepálil začátek kvůli bojům o lepší pozici, startovat až ve třetí vlně není nejlepší. Po první občerstvovací zastávce jsem doplnil energii Enervitem a druhá půlka závodu se mi jela vcelku dobře. Celý víkend jsem si užil na 100% hlavně kvůli super partě, ve které rozhodně není nouze o smích" :-).

Petr Javůrek se po startu pohyboval rovněž v popředí závodu, i když samotnému čelu úplně nestačil, "jel jsem za klukama s nevelkou ztrátou a doufal, že se trochu v následujících kopcích rozjedu. V prvním sjezdu jsem si ale vlastní nešikovností zlomil hůl a bylo v podstatě po závodě, sice jsem pod kopcem dostal od servisů soupeřů hůl novou, ale ztráta byla již příliš velká, abych mohl ještě zasáhnout do boje o přední umístění. Závod jsem se rozhodl dokončit hlavně proto, že jsme byli přihlášeni do týmové soutěže. Snažil jsem se tedy posouvat dopředu, jak to šlo a nakonec z toho bylo 13. místo celkově a 6. v kategorii. Co bylo ale důležitější, že moje snaha byla přece jen odměněna vítězstvím v týmech." Tomáš Veber "Paráda, super výsledek, dnes jsem měl i výborný lyže."

Po závodě jsme se rychle osprchli, sbalili, dali jsme si oběd. Pak již následovalo vyhlášení vítězů, opět jsme pobrali pár trofejí a vyrazili domů. Celý víkend na Šumavě jsme si parádně užili. Počasí přálo, výsledky dokonalé, takže naprostá spokojenost.

Velký dík patří pořadatelům a zejména našemu servisu SWIX za přípravu raketových lyží. Takže za týden na Krkonošské 70 skol.